Historia Publicznej Szkoły Podstawowej

w Jesionowie

 

W ostatnim czasie natknąłem się na pewien artykuł niemieckiej gazety w której znalazłem ciekawe zdjęcie dzięki, któremu możemy powiedzieć, że szkolnictwo przed II Wojną Światową również działało prężnie:

Zdjęcie szkolne z 1925 roku z Kantorem i nauczycielem sportu Zimmdarem.

              Początki szkoły w budynku tym którym do tej pory jest szkoła, datują się na 1928r., z chwilą przybycia do Jesionowa Holendrów. Szkołę zorganizowano w dworku szlacheckim, który w 1928 roku został sprzedany przez Guntera Engelbrechta katolickiej organizacji osadniczej “Bauerland A.G”. W pierwszej szkole uczyli katoliccy nauczyciele z Pyrzyc.

W 1945 roku do Polski zostają przyłączone ziemie Zachodnie i Północne. Rozpoczynają się intensywne prace nad przywróceniem polskiego charakteru tym terenom. Główną rolę
w tych działaniach odgrywa szkolnictwo, którego rozbudowa nabiera rozmachu w latach 1946-1948. Jako jedną z pierwszych otwarto 15 stycznia 1946 roku Publiczną Szkołę Powszechną w Jesionowie. Rok szkolny rozpoczyna się uroczystą mszą świętą i poświęceniem budynku szkoły.  

 

            Naukę podejmuje 102 uczniów pod okiem pierwszego kierownika szkoły Ryszarda Tyburskiego i dwóch nauczycieli: Marii Gruszki i Wiktora Junika. Już w maju 1946r. w Jesionowie powstaje przedszkole.
W roku 1947 następuje zmiana personelu szkoły, na miejsce dotychczasowych nauczycieli przychodzą nauczycielki: Bronisława Buko i Janina Wierzbicka. Od 1948 roku kierownikiem szkoły jest Alojzy Busz. Pierwszym dyrektorem szkoły od roku 1952 do 1982 był Edward Woźnicki. W latach 1969 do 1971 trwała budowa sali gimnastycznej, która została oddana do użytku 13 lutego 1971r.

8 czerwca 1996 roku szkoła obchodziła 50-cie lecie swej działalności. Podczas obchodów, na które zaproszono wszystkich absolwentów, szkoła otrzymała imię Kornela Makuszyńskiego oraz sztandar. Dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej    to wydarzenie.

           W okresie 50 lat mury Szkoły Podstawowej w Jesionowie opuściło 810 absolwentów. Ze szkołą związanych było ponad 100 nauczycieli. Obchody 50-lecia były również okazją do rozpoczęcia rozbudowy szkoły. Pierwszy etap został zakończony. Szkoła wzbogaciła się
o jedną izbę lekcyjną, patio oraz nowoczesne sanitariaty. Obecnie trwają starania
o całkowite dokończenie inwestycji.